KANADA 16:17 KAZAHSTAN ( 4:2, 3:3, 4:5, 2:3, 3:4 )

KANADA: Aleksić, Paterson 1, Đerković, Konstantin 5, Haladžijan 1, Torakis, Spuner, Kot 2, Gardijan, Soleimanipak, Blašard, de Souza 4, Radenović

KAZAHSTAN: Mahmetov, Medvedev 1, Žardan 4, Pilipenko 1, Aubakirov, Šmider, Šakenov 3, Altajev 1, Švedov 2, Rudaj 1, Manafov, Verdeš, Šlemov

Dobra igra selekcije Kanade tokom finalnog turnira Svetske lige u Beogradu i sve efikasnije partije Kazahstana, garantovali su uzbudljivu utakmicu u borbi za sedmo mesto. Upravo je takav epilog bio uvodnog meča poslednjeg dana takmičenja na Taš-u, pa je azijska selekcija ostvarila svoju prvu pobedu, nakon boljeg izvođenja peteraca, rezultatom 17:16.

Prvo poluvreme proteklo je u vođstvu reprezentacije Kanade. Nakon početnih minuta susreta i rezultatskog egala, najbolji strelac ekipe iz Severne Amerike, de Souza, doveo je svoj tim do dva gola prednosti, u završnici prvog perioda igre. Nisu se predavali izabranici Dejana Stanojevića, Žardan je sredinom druge četvrtine poravnao rezultat, ali to je bilo sve od Kazahstanaca u prvom poluvremenu. Konstantin i Kote, vratili su prednost Kanađana od dva gola, pa se na predah otišlo rezultatom 7:5, za nominalnog domaćina susreta.

Nastavak meča doneo je efikasnu igru obe selekcije. Serijom golova, uspeo je Kazahstan da dođe do izjednačenja, međutim, nalet azijske ekipe odbijen je zahvaljajući de Souzi, pa je ekipa Pina Porcija zadržala minimalnu prednost nakon tri četvrtine. Nikolas Konstantin odigrao je svoju najbolju utakmicu na turniru, sa dva vezana pogotka doneo je Kanadi maksimalnih +2, tri minuta pre kraja susreta. Ipak, Pilipenko i Šakenov uspevaju da izjednače rezultat, za konačnih 13:13. Treba istaći da je Kanada poslednji period igre odigrala bez najboljeg igrača, de Souze, koji zbog tri lične greške nije mogao da pomogne saigračima.

Pristupilo se izvođenju peteraca, dva promašaja Kanađana, Haladžijana i Kota, koštala su tim Pina Porcija osvajanja sedmog mesta. Tačku na ovaj susret i prvu pobedu Kazahstana na turniru, stavio je Aubakirov, za konačnih 17:16, ukorist azijske selekcije.

Iskusni strateg severnoameričke ekipe, Pino Porcio, sumirao je učinak svog tima na finalnom turniru:

• Dobra utakmica, gledaoci su mogli da uživaju. Iako smo bili konstantno u prednosti, nismo uspeli da prelomimo meč. Kazahstan se sjajno borio tokom čitavog susreta, u penal seriji, promašili smo dva peterca, mlada smo ekipa, pa je to donekle i razumljivo. Razlog današnjeg poraza treba da tražimo u lošoj defanzivni – izjavio je italijanski trener i dodao:

Ovo je turnir visokog nivoa, učestvuju neke od najboljih svetskih reprezentacija. Nedavno su završene klupske sezone, pa je normalno da nisu svi na najvišem nivou. Mislim da šest utakmica u isto toliko dana, nije dobra stvar za vaterpolo, ali to je nešto sa čim moramo da se pomirimo.